středa 6. března 2013

Závěr

Tak to je všechno k naší cestě do Afriky. Hodně se to povedlo. Obsahově a přes zvířata to bylo mnohem lepší, než jsem se odvažoval doufat. Oproti první cestě jsme viděli všeho víc - víc slonů, víc šelem, víc akce, víc migrace, víc druhů antilop, víc zajímavých míst.
Zaplatil jsem za to zdravotními problémy, které byly hodně otravné a nepříjemné. Budu muset zvážit, co dál a zda a jak budu moci v cestách do Afriky pokračovat. Teď už mi otrnulo, ale před třemi dny v Sopa Lodge, když jsem nemohl spát, bolela mě záda, měl jsem teplotu a otékala mi noha, to mi nebylo nejlépe.
Ale i o tom je cestování. Ty zážitky, ten pohled na krajinu kolem řeky Tarangire plnou sloních stád, pohled do očí staré moudré slonici střežící sotva pár dní staré slůně, savana od obzoru k obzoru plná neskutečného migrujícího stáda, narození pakoního mláděte, hyena trhající ulovenou kořist, obrovský lev u strženého buvola, anebo jen pohled na rozlehlou savanu a zelené pahorky africké - to už mi  nikdo nevezme.
Díky Bohu za to, že jsme to všechno zvládli. Dva dny po našem odjezdu z Tarangire tam lev zabil člověka. Stalo se to hned u lodge, snad kus od bungalovu, kde spali David s Marcelkou. Byl to člen personálu a zřejmě si zkrátil cestu přes buš, jen pár desítek kroků od osvětlené cesty.
I to je Afrika. Lodge se vším pohodlím a komfortem neznamená, že to kolem není divočina. I ty mouchy tse-tse k tomu patří. O to víc je to opravdové a ne jen prefabrikovaný výrobek pro turisty v kraťasech a žabkách. I takové jsme tam potkali, ale silně pochybuji, že viděli to co my, že si projeli něco víc než jen povinné Ngorongoro, Seroneru a Manyaru.
Kdo chce víc vidět, musí víc zaplatit. To se mi na téhle cestě potvrdilo bezezbytku. A jsem šťastný, že jsem to mohl ukázat Majdě a že nic z těch rizik se na ní neprojevilo, jen na mě. Díky za to, a dobře tak.

2 komentáře:

  1. Tvůj popis a shrnutí zážitků se mi líbí!
    Zdá se však, že cestování po savaně nebude asi mým šálkem kávy :-)

    OdpovědětVymazat